Portfolio

prof. dr hab. inż. Andrzej Milecki

zdjecie

MIEJSCE PRACY

Politechnika Poznańska,
Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania
Instytut Technologii Mechanicznej
Zakład Urządzeń Mechatronicznych

NAUKA

Dyscyplina naukowa: inżynieria mechaniczna
Specjalności: mechatronika, automatyzacja, napęd i sterowanie elektrohydrauliczne

WYKSZTAŁCENIE

Wykształcenie: wyższe, mgr inż. Politechnika Poznańska, Wydział Elektryczny, 1979
Kierunek: Elektrotechnika,
specjalność: Automatyka i Metrologia, specjalizacja: Cyfrowe Systemy Sterowania

ZATRUDNIENIE

WSK PZL Poznań: 1979 – 1983, specjalista ds. obsługi komputerowej oraz automatyzacji
Politechnika Poznańska:  od 1983 r. do chwili obecnej
Profesor zwyczajny w Instytucie Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej
Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania.
Od 2009 do chwili obecnej: Kierownik Zakładu Urządzeń Mechatronicznych PP

STOPNIE I TYTUŁY NAUKOWE

–      1996 r. – doktor nauk technicznych
–      1999 r. – doktor habilitowany nauk technicznych
–      2005 r. – profesor tytularny nauk technicznych

OSIĄGNIĘCIA

Liczba wypromowanych doktorów: 10
Liczba publikacji: ok. 150, w tym 5 książek,
indeks H: Scopus 6, WoS 4

PUBLIKACJE

SKRÓCONY OPIS DOROBKU

Opis działalności naukowej i organizacyjnej:

Pracownik Politechniki Poznańskiej od 1983 roku. Od 2001 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Tytuł profesora  uzyskał w 2005 roku. Kierownik zespołu przygotowującego program międzywydziałowego kształcenia w języku angielskim na specjalności Mechatronika. Współtwórca programu dla kierunku Mechatronika na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania. Opracowywał program kształcenia dla tego kierunku oraz przygotował kilka laboratoriów. Współpracował przy opracowania materiałów związanych z otwieraniem kierunku Inżynieria Biomedyczna na WBMiZ PP. Od roku 2010 jest kierownikiem nowoutworzonego Zakładu Urządzeń Mechatronicznych. W roku 2011 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Budowy Maszyn i Zarzadzania Politechniki Poznańskiej.

Przez kilkanaście lat był pełnomocnikiem Dziekana WBMiZ ds. programu SOCRATES. Przez 3 kadencje był przewodniczącym Wydziałowej Komisji ds. Kształcenia. Przez 8 lat był pełnomocnikiem JM Rektora ds. współpracy z firmą Volkswagen. Współpracował bądź współpracuje prowadząc badania rozwojowe z kilkoma znanymi firmami, np. Volkswagen Poznań, Amica Wronki, Samsung EPM Wronki, także pod kątem przygotowania wyspecjalizowanej kadry inżynieryjnej.

Autor wykładów, w tym również prowadzonych w języku angielskim, z takich nowoczesnych przedmiotów jak np. Metody Sztucznej Inteligencji, Sterowniki Urządzeń Mechatronicznych, Automatyzacja Maszyn, Modelowanie w Projektowaniu. Opracował różnych materiałów dydaktycznych, w tym: 1 skrypt, 3 monografie i wiele prezentacji multimedialnych dla studentów. Organizator wielu dydaktycznych i naukowych stanowisk laboratoryjnych. Był promotorem ponad 100 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, z których kilka uzyskało nagrody i wyróżnienia NOT (1 – pierwsze, 2 – trzecie miejsce) oraz kilka nagród Dziekana WBMiZ. Był promotorem 3. zakończonych prac doktorskich. Obecnie opiekuje się 9. magistrami inżynierami, którzy przygotowują rozprawy doktorskie.

W ostatnich kilku latach złożył samodzielnie albo we współpracy z innymi pracownikami WBMiZ i PP kilka wniosków o finansowanie różnych projektów ze środków strukturalnych UE. Finansowanie uzyskały:

  • wniosek w ramach programu KL zatytułowany „Era Inżyniera”. Wniosek otrzymał finansowanie w kwocie ok. 32 mln zł. Prof. Milecki jest kierownikiem zadania: Przygotowanie, otwieranie i realizacja kierunku Mechatronika.
  • wniosek w ramach PO Infrastruktura i Środowisko na: Budowa Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii. Wniosek ten otrzymał dofinansowanie na kwotę ok. 43 mln zł. Projekt ten został zakwalifikowany i dzięki temu wybudowano nowoczesny budynek Centrum w Poznaniu przy ul. Jana Pawła II.

Kierował kilkunastoma projektami badawczymi, finansowanymi zarówno ze środków budżetowych, jak i z jednostek przemysłowych.

W latach 2006-2009 prof. Milecki był członkiem zespołu wykonawców projektu realizowanego w ramach 6 Programu Ramowego zatytułowanego: „Wirtualna Rzeczywistość – Zarządzanie Wiedzą dla Produkcji” – Sieć Doskonałości. W roku 2010 współpracował jako partner przy opracowaniu kolejnego projektu zatytułowanego “Vision Advanced Infrastructure for Research – VISIONAIR” złożonego na konkurs: 7FP INFRA, Advanced Digital Visualisation Facilities. Research Infrastructures. Projekt uzyskał finansowanie, a prof. Milecki był jego kierownikiem.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, spośród których 6 zostało opublikowanych na liście filadelfijskiej. Od 2004 roku, był kilkakrotnie wybrany przez Komisję Europejską na recenzenta wniosków do 6 i 7 Programu Ramowego UE.

Był recenzentem kilku prac doktorskich i habilitacyjnych oraz wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora. Opiniował wiele referatów i artykułów publikowanych w różnych czasopismach, w tym z listy filadelfijskiej. Recenzował wiele wniosków o finansowanie projektów badawczych zgłaszanych do KBN, MNiSW oraz NCN i NCBiR.

Najważniejsze osiągnięcia w zastosowaniu wyników badań naukowych w praktyce – kierowanie projektami wykonywanymi dla firm

  • Opracowanie rodziny foteli do komunikacji masowej, OBR STER, 2017/18,
  • Opracowanie zaawansowanego systemu sterowania i planowania produkcją w czasie rzeczywistym, wykorzystującego innowacyjne metody komunikacji na linii człowiek-system, człowiek-maszyna oraz maszyna-maszyna, Certigon sp. z o.o., 2018
  • Opracowanie sterowania systemem zrobotyzowanych stanowisk lutowniczych, Renex, 2015,
  • Koncepcja techniczna systemu do odzyskiwania energii, WEBA Sp. z o.o., 2014,
  • Stanowisko do pomiarów nożyczek, Aesculap–Chifa, 2014,
  • Układ do pomiaru szczelności pralki, Samsung EPM, 2013,
  • Opracowanie nowej rodziny elektrozaworów do statków powietrznych, Hamilton-Sundstrand Wrocław, 2011-2013.
  • Bezpośredni pomiar wsadu prania w czasie rzeczywistym, Samsung Electronics, Sp. z o. o., 2012.
  • Opracowanie i konstrukcja przyrządów do pomiaru siły zamykania drzwi przesuwnych samochodu, Volkswagen Poznań Sp. z o.o., 2010.

Dorobek dydaktyczny

  1. Kierowanie na WBMiZ Komisją ds. Kształcenia od roku 2002 do 2015. W ramach prac tej Komisji przygotowywane są opinie wszelkich spraw związanych z dydaktyką na WBMiZ.
  2. Kierowanie zespołem przygotowującym program międzywydziałowego kształcenia w języku angielskim na specjalności „Mechatronics”.
  3. Opracowanie kompleksowej dokumentacji dla nowo otwieranego kierunku „Mechatronika”
  4. Współpraca przy opracowywaniu programu kształcenia „Inżynieria Biomedyczna”.
  5. Uczestnictwo w programie TEMPUS w zakresie opracowywania i przygotowywania zajęć dydaktycznych z przedmiotu „Elektrotechnika i Elektronika” na nowo uruchamianych „Studiach Techniczno-Handlowych” (STH).
  6. Współpraca przy opracowywaniu projektu TEMPUS, w ramach którego na WBMiZ PP uruchomiono studia o specjalności „Mechatronika”. Współpraca przy opracowywaniu programu ramowego tych studiów oraz wyposażenia budowanych w ramach projektu laboratoriów.
  7. Opracowanie materiałów oraz prowadzenie kilkunastu wykładów, miedzy innymi z: Podstaw automatyki, Elektroniki, Elementów i układów automatyki, Automatyzacji, Metod sztucznej inteligencji, Sterowników mikroprocesorowych, Projektowania urządzeń mechatronicznych, Modelowania urządzeń mechatronicznych i innych.