Panel dotykowy

Mikołaj KRAWCZYK

KONSTRUKCJA PANELU DOTYKOWEGO URZĄDZENIA MECHATRONICZNEGO

Promotor: prof. dr hab. inż. Andrzej MILECKI

Streszczenie:

Konstrukcję dotykowego panelu urządzenia mechatronicznego pokazano na podstawie interfejsu pralki automatycznej. Zaprojektowany panel został wykonany, a następnie oprogramowany, co zakończyło się sukcesem i jego prawidłowym działaniem.

Poprzez przeprowadzone rozpoznanie technologii w zakresie budowy i sterowania panelami dotykowymi wybrano najodpowiedniejsze elementy stanowiące dobrze współpracującą całość. W pracy przedstawiono podobne urządzenia z panelami dotykowymi oraz omówiono wszystkie elementy wykorzystane do budowy interfejsu. Ponadto, w panelu dodano procedurę kalibracyjną ekranu dotykowego, co zapewni możliwość rekalibracji w przypadku pogorszenia działania, spowodowanego jego zużyciem i zmianą parametrów elektrycznych.

Projektowany panel jest częścią układu i zapewnia komunikację użytkownika ze sterownikiem głównym urządzenia za pomocą przesyłania danych po magistrali RS485. Takie rozwiązanie stwarza możliwość zastosowania panelu w różnych modelach, a nawet w modelach różnych producentów pod warunkiem, że będą one kompatybilne z nim, czyli zostanie zachowany taki sam format i sposób transmisji danych.

Zaprojektowany dotykowy panel sterowniczy umożliwia rozwój na przykład poprzez dodanie dodatkowych funkcji do menu takich jak możliwość ustawienia przez użytkownika czasu, po jakim wygaszany jest ekran, czy opcję tworzenia własnych programów prania, które wyświetlane były by na liście razem z tymi wbudowanymi. Ciekawym rozwiązaniem było by również wykorzystanie układu PWM kontrolera wyświetlacza do sterowania regulacją jasności podświetlenia.

Efekt pracy:

2013-12-16_144232 2013-12-16_1443462013-12-16_144401

 

Film: